Su kıtlığı çeken bölgeler Ekvator, Ürdün ve Meksika’da test edilen yeni bir tür güneş enerjisi panelitemiz içme suyu sağlamak için atmosferden nemi çekiyor.

Arizona merkezli startup firması Zero Mass Water tarafından geliştirilen “SOURCE” adlı cihaz içme suyu üretmek için güneş enerjisi kullanıyor. Bu yenilikçi teknoloji içme suyuna erişimi olmayan birçok insan için kaç panel kullanılacağına bağlı olarak dört kişilik bir aile ya da bütün bir hastane için güvenilir, temiz su sağlayabilir.

Bu Güneş Panelleri Havadan İçme Suyu Çekiyor!

Ekvador’un en büyük kenti Guayaquil’de bir aile, bir bardak su için musluğu açtığında, altyapı olmadığı için su akmaz. Bunun yerine, arka bahçesinde kurulan İnovatif Güneş Paneli “SOURCE” (Kaynak) havadaki nemi temiz içme suyuna döndürüyor ve ailenin basit bambu evinin içine gönderiyor.

Startup firması havadan pasif olarak su emen bir malzeme hazırladı. Bir kase şekeri açık bırakırsanız nemlenir, bu hiper verimli malzeme bunun hızlı sürümü. Sonra Güneş Panelinin gücü ile suyu dışarı geri süren bir süreç başlar ve sudan kirletici maddeler çıkarılarak saflaştırmak için buharlaştırılır.

Su, saflaştırıldıktan sonra, mineral, kalsiyum ve magnezyum eklenerek hazır olur. Sonuç hastalıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek sudur.

Zero Mass Water CEO’su Cody Friesen, “Temelde klima kullanan herkes havadan su yapar. Bu sihirli bir şey değil ama biz bunu altyapıdan bağımsız ve gerçekten verimli yapıyoruz. Bu ultra saf su" dedi.

Bu Güneş Panelleri Havadan İçme Suyu Çekiyor!

Yenilikçi Güneş Paneli Source, sadece yoksul insanlara yardımcı olmayacak, suyun kalitesinden endişe duyan insanlar için de alternatif olarak şişe suyu olarak sunulabilir.

Tek bir panel dört kişilik bir aile için içme ve pişirme suyu sağlayabilir ve işletmeler veya hastaneler için de bir çok panel ile ölçeklendirilebilir.

Zero Mass Water Şirketi, Güneş Panellerini Ekvador, Ürdün, Meksika ve ABD'de pilot program olarak kurdu ve önümüzdeki birkaç hafta boyunca daha fazla ülkede kuracak. 

Kaynak: fastcoexist.com ve zeromasswater.com

Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji