Kayseri OSB'de birbiri ardına açılan GES'lerin bölge firmalarının enerji ihtiyacının yüzde 20'sini karşılayacak düzeye erişti. 51 MW gücünde enerji üreten 3 ayrı santralin ardından bu yıl 19 MW güce sahip yeni santralin daha devreye girmesi hedefleniyor.

Kayseri OSB'de yapımı tamamlanarak bir süre önce işletmeye açılan 51 MWp gücündeki Güneş Enerji Santrali (GES) bölgede faaliyet gösteren işletmelerin yüzünü güldürdü. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, santralin bölge için kısa zamanda gelir getirici bir kaynağa dönüştüğünü belirterek, "Biz, Güneş Enerji Santrali'ni Kayseri OSB'nin geleceği olarak görüyoruz. Bu projeyi hayata geçirmekle çok isabetli bir iş yaptığımızın farkına vardık. Santral bölgede faaliyet gösteren firmaların enerji ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamakla kalmıyor, sürekli gelir getirici bir kaynak özelliği de taşıyor" dedi.

Dünya'nın haberine göre Kayseri OSB'nin aydınlanma, atıksu arıtma, düzenli ulaşım, itfaiye ve Mesleki Teknik Eğitim Merkezi dahil, tüm altyapı sorunlarından arındırıldığını, şimdi de, işletmelere daha ucuz enerji temini için proje geliştirdiklerini ifade eden Nursaçan, "Bölgemizde irili ufaklı bin 150 firma var. Bu firmalarda 65 bin kişi çalışıyor. MOBESE kamera altyapısı yoktu. Bu, büyük noksanlıktı. Sistemi çabuk kurduk ve devreye alınmasını sağladık. İtfaiyemiz yetersiz kalıyordu. Yangın söndürme kapasitesi 60 bin litrelikti. Yapılan ek yatırımlarla hem tam donanımlı itfaiye araçlarına sahip olduk, hem de 120 bin litrelik kapasiteye ulaştık. Kısaca belirtmek gerekirse, Kayseri OSB gerek konum alanının büyüklüğü, gerekse altyapı sorunlarından arındırılmış düzenli gelişimi ile kendini kanıtlamış Türkiye'nin sayılı birkaç OSB'sinden biri. Geçen yıl temeli atılan uluslararası niteliklere sahip fuarımızda yapım çalışmaları devam ediyor. Biz şimdi de, bölge yönetimi olarak ne yapılabilir, bölgenin gelişim ve kalkınmasına ne gibi projelerle katkı sağlanabilir, bunların arayışı içindeyiz" diye konuştu.