Enerji Günlüğü - AB’nin Çin'den güneş paneli ithalatına yönelik koyduğu tarifenin güneş paneli fiyatlarını yüzde 30 oranında yükselteceği tahmin ediliyor.

Avrupa Komisyonu, geçen hafta ithal edilecek güneş paneli ve hücreleri için minimum fiyatları belirledi. Analistler, AB tarafından Çin’den ithal edilecek güneş modülü ve hücrelerine uygulanacak yeni tarifeler nedeniyle sektörde yüzde 30 oranında bir fiyat artışı öngörüyor.

Avrupa güneş enerjisi endüstrisi temsilcilerinden Solar Power Europe, global güneş piyasasında fiyatlarının düşmesine rağmen, AB tarafından uygulanan tarifelerin evsel güneş kurulumlarının  maliyetlerini önemli ölçüde artıracağını belirtti.

ANTİ-DAMPİNG BİR YIL DAHA SÜRECEK

Avrupa Komisyonu belirlediği minimum ithal fiyatlara göre 2018 sonunda antidamping ortadan kalkıyor. Bu ise ülkede bazı sektör temsilcileri tarafından yerli üreticiye zarar vereceği kaygısıyla eleştiriliyor.

ABD’nin de Çin güneş modülleri ve hücreleri için daha yüksek tarifeler getirmesi bekleniyor.

AB, Çin'in damping yoluyla bölgedeki güneş enerjisi paneli üreticilerini zor duruma soktuğunu iddia ediyor. Bu nedenle Çin'den ithal edilen panellere vergi koyarak fiyatlarını yükseltiyor.