Şamandıra, en iyi deniz akımı analiz aracıdır. Bu nedenle, Fransız Atelier 360 firması, okyanus araştırmaları için güneş enerjili özel bir şamandıra geliştirdi; çeşitli testler ve modeller sonrasında okyanusta tam bir emniyet içinde gelişmek üzere pürüzsüz ve akışkan bir şamandıra yarattı.

Montajı basitleştiren ve bağlantı bölgeleri azaltılan bu şamandıra, yapısal bir direkle yukarıdan aşağıya geçiş yapıyor. Farklı bağlantı noktaları, şamandırayı hareket ettirmeye ve tesisatlarını kolaylaştırmaya izin veriyor.

Atelier 360, roto-katlanmış parçaların basit bir şekilde birleştirilmesiyle yüzmeyi kolaylaştıyor. Değişken iklim koşullarına dayanıklı olması gereken kulenin, suların boşaltılması sistemi ile kurulmuş olması, aynı zamanda  teknolojinin iyi bir şekilde korunmasını garanti altına almış durumda.

Çeşitli yerleşik sensörler kule etrafındaki dört güneş paneli tarafından güçlendirilirken, aynı zamanda, şamandıra açık denizde kolayca kalabiliyor ve bilimsel araştırmalar için okyanusu karakterize edebiliyor.