Teknoloji devi Google, Tennessee ve Alabama’daki yeni veri merkezlerinde kullanılmak üzere toplam 1,6 milyon güneş panelinden oluşan 413 MW kapasiteli santralin üretimini satın almak için anlaşma imzaladı.
65 bin çatı tipi güneş enerjisi sistemine eşdeğer olan 1.6 milyon güneş paneli ile Alabama ve Tennessee’deki veri merkezlerinin elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 72’si karbonsuz kaynaklarla sağlanmış olacak.

Dünyanın en büyük yenilenebilir enerji alıcısı

2012 yılında faaliyetlerinin yüzde 100’ünü karşılayacak kadar yenilenebilir enerji satın almayı hedeflediğini açıklayan teknoloji devi Google, şu anda dünyanın en büyük yenilenebilir enerji alıcısı konumunda bulunuyor.

Google, tüm dünyada yaklaşık 5 milyar dolar değerinde 30’dan fazla uzun vadeli yenilenebilir enerji satın alma sözleşmesine sahip.

Google operasyonları için çok büyük miktarda elektrik kullanılıyor. 2015 yılında San Francisco şehrindeki yıllık elektrik tüketimi olan 5.7 TWh eşdeğeri elektrik kullanan Google, 2017 yılında ise özel olarak inşa ettirdiği güneş ve rüzgar çiftliklerinden 7 milyar kilovat saatten fazla elektrik satın aldı.
Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji