Almanya'da gördüğü sistemi Denizli’deki evinde uygulayıp, çatısına 40 adet güneş paneli kurduran Ali Soyhan, elektrik faturası ödemediği gibi, fazla enerjiyi satıp gelir elde ediyor

Denizli'de evinin çatısına güneş panelleri döşeten Ali Soyhan, ürettiği elektrik enerjisini evinde kullandıktan sonra, fazlasını da kurulan sistemle şebekeye verdi. Evine elektrik faturası gelmeyen Ali Soyhan, Denizli, Muğla ve Aydın'a elektrik dağıtım hizmeti veren ADM'den de, sattığı elektrik enerjisinin ilk ödemesi olan 800 TL'yi tahsil etti.

İki yıl önce evinin çatısına 40 adet güneş paneli kurdurduğunu, Aralık 2016 tarihinde elektrik dağıtım firması ADM ile lisanssız üretim, bağlantı anlaşması ve sistem kullanım anlaşması yaptıklarını anlatan Soyhan, "Almanya'da yaşıyorum. Almanya'da evlerin çatılarının çoğunda paneller bulunur. Her ev kullanacağı elektrik enerjisini çok az güneş gören Almanya'da kendisi üretir. Ben de Denizli'deki evime bu sistemi kurdurdum. Evimin çatısında bulunan 40 panelden ürettiğim elektrik enerjisini kullanıyorum. Fazlasını da şebekeye veriyorum. Aradaki elektrik saatinden şebekeye ne kadar elektrik gönderildiği tespit ediliyor. Geçen yıl Nisan ayında çıkartılan bir kararnameyle evimizin çatısında güneşten ürettiğimiz ve şebekeye verdiğimiz elektrik enerjisinin hak edişlerinin alınmasına başlandı. Bana da ilk etapta 800 TL'lik ödeme yapıldı. Evimin çatısı elektrik üreterek para kazanmaya başladı" diye konuştu.


AYDA ORTALAMA 800 TL KAZANACAK
Ali Soyhan'ın evinin çatısına 275 wattlık 40 adet panel kurulumu yaptıklarını belirten Pamsolar Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaplan, "Güneşlenme süresi çok olan Denizli'de Ali Soyhan'ın evinin çatısına kurduğumuz 40 panelle yıllık 17 bin kilovat elektrik enerjisi üretimi yapılmasını planladık.
40 panelle kurduğumuz sistemde yıl ortalamasıyla yatırımcıya aylık 700-800 TL elektrik firmasından ödeme yapılmasını hedefledik. Sistem sahibi yurt dışında olduğu için elektrik şirketi tarafından her ay bu para hesabına yatırılacak" dedi.


Merkezefendi’de oturan Yusuf Altuntaş, evinin çatısına 275 WATT 40 güneş paneli kurdurdu. Evin tüm elektrik ihtiyacını güneşten karşılayan Altuntaş, elektrik dağıtım firması AYDEM'le de anlaşarak, fazla enerjiyi şebekeye satmaya başladı. Evinde kullandığı elektrik için para ödemeyen Altuntaş, fazla elektriği de satarak kazanç sağlıyor.

Evin çatısına sistemin kurulumunun 10 günde tamamlandığını, bataryasız sistemin altı yıl içinde kendini amorti edeceğini belirten Altuntaş, “Merkezefendi sınırları içindeki evimin çatısında ürettiğim elektrik enerjisinin fazlasını şebekeye vermek için de elektrik firmasından izin aldım. Benim gibi evinin çatısında elektrik üreten çok insan var. Devletimiz 10 KW’lık kurulu güce izin veriyor. Güneşten üretilen elektriğin fazlasını satıyorum. Evimde iki elektrik saati var. Biri kullandığım enerjiyi, diğeri de kullanamadığım şebekeye bastığım fazla enerjiyi ölçüyor. Ay sonunda şebekeye bastığım elektrikten kullandığım elektriği düşüyoruz. Kullanmadığım fazla enerjinin parasını alıyorum” dedi.

Denizlili ev sahiplerine çatılarına güneş enerjisi panelleri kurmalarını öneren Altuntaş, “Evlerin çatısı boş durmasın. Çatıda yeri müsait olan herkes benim gibi enerji üretmeye başlasın ” diye konuştu. Sistemin kurulumunu yapan Yalçın Kaplan ise, 10 günde teslim edilen sistemin 10 kilovat elektrik enerjisi üretmeye imkan sağladığını söyledi. Bataryasız sistemde gündüz güneşten üretilen elektriğin evde kullanıldığını, gece ise şebekeye basılan elektrikten evin elektrik ihtiyacının karşılandığını anlatan Kaplan, “Gece evin elektrik ihtiyacı normal elektrik sayacından gelen şebekeden karşılanıyor. Ay sonunda evin tüm elektrik ihtiyacı güneşten karşılanmış oluyor. Sistem en fazla altı yılda kendini amorti ediyor. Biz müşteriden aldığımız vekaletle anahtar teslimi tüm işlemleri yapıyoruz. Sistemi kurup, çalışır halde ev sahibine teslim ediyoruz” dedi.
Haber Merkezi

Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji