Denizli'de güneşten elektrik üretimi faaliyetinde bulunan Pamsolar şirketi çiftçiler, amatör balıkçılar, arıcılar ve çobanlar için enerji seti geliştirdi.

Pamsolar Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaplan, geliştirilen iki kilogram 'Mobil Güneş Enerji Seti'yle altı saat güneş gören panelin gece sekiz saate varan sürede üç lamba ile aydınlatma yaptığını söyledi. Yaz sıcağında özellikle gece tarlalarında çalışmak zorunda kalan çiftçilerle tütün işçilerinin, çobanların amatör balıkçıların ve dağlarda üretim yapan bal üreticilerinin setin hedef kitlesini oluşturduğunu ifade eden Kaplan, "Denizli'de yıllardır güneş enerjisinden elektrik üreten temiz enerji sistemleri üzerinde faaliyet gösteriyoruz. Sattığımız setlere iki yıl servis ve yedek parça garantisi de veriyoruz. İki kilogramağırlığındaki setimizin kurulumu çok kolay. 29 santimetreye 43 santimetre ebadında panele sahip setimizin 6 saat güneş görmesi yeterli. Altı saatte sette bulunan 3 voltluk 3 ampul kendi içindeki özel bataryalarında toplam 60 volt enerji depoluyor. Bu enerjide üç ampul aynı anda kullanılsa bile yaklaşık 8 saat aydınlanma sağlıyor." dedi.

Özellikle gece çalışmak zorunda kalan üreticilerin çok işine yarayacak setin aydınlanmanın yanında kullanıcısına cep telefonu şarj edebilme imkânı da sunduğunu belirten Kaplan, "Cihazımızın yanında verilen özel çoklu aparatla birçok cep telefonu set tarafından şarjda edilebiliyor. Özellikle dağlarca çok fazla kalan çobanlar ve arıcılar bu sayede iletişim kopukluğu yaşamayacak. Setimizin içinde gelen üç ampul, üç farklı güçle aydınlatma yapıyor. Tek tekte kullanılabilen ampullerin üçü de aynı anda kullanılabiliyor." diye konuştu.

Setin iki yıl servis ve yedek parça garantisi ile 550 liradan satışa sunulduğunu vurgulayan Kaplan, "Çiftçilerimizin çok işine yarayacak seti çok uygun fiyattan vereceğiz. Geceleri tarlalar güneşle aydınlanacak. Taşıması ve montajı çok kolay olan setle artık tarlalarda geceleri çalışmakta kolaylaşacak. Çevreye hiçbir zararı ve etkisi bulunmayan set, kullanıcısını da mutlu edecek. Setle birlikte el fenerleri, gazlı kandiller veya pilli aydınlatıcılar tarihe karışacak." şeklinde konuştu.

Almanya’da yaşayan Denizlili gurbetçi Ali Soyhan, evlerinin çatısında güneşten elektrik üreten Almanlara özendi, Yenişehir Mahallesi’ndeki evinin çatısına 250 Watlık 40 güneş paneli kurdurdu.

 Evinin tüm elektrik ihtiyaçlarını güneşten karşılayan Soyhan, elektrik firması AYDEM’le de anlaşarak fazla enerjiyi şebekeye basmaya başladı. Elektrik firmasıyla da mahsuplaşan Soyhan’ın evine elektrik faturası gelmiyor. Evinin çatısına sistemin kurulumunun 10 günde tamamlandığını, bataryasız sistemin 6 yıl içinde kendini amorti edeceğini belirten Soyhan, “Almanya’da evlerin çatısında elektrik üretme işi çok yaygın. Bende Almanya’da gördüğüm sistemi Denizli’deki evimin çatısına kurdurdum. Merkezefendi İlçesi sınırları içindeki evimin çatısında ürettiğim elektrik enerjisinin fazlasını şebekeye vermek içinde elektrik firmasından izin aldım. Aldığım izin evin çatısında güneşten elektrik üreterek sisteme vermeyi sağlayan ilk izin olma özelliği de taşıyor. Ben ilki gerçekleştirerek izin almayı başardım. Bundan sonra Denizli’deki evlerin çatıları da Almanya’daki evlerin çatıları gibi boş durmayıp enerji üretecek” dedi.

Sistemin kurulumunu yapan Pamsolar Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaplan, 10 günde teslim edilen sistemin 10 kilovat elektrik enerjisi üretmeye imkan sağladığını söyledi. Bataryasız sistemde gündüz güneşten üretilen elektriğin evde kullanıldığını, gece ise şebekeye basılan elektrikten evin elektrik ihtiyacının karşılandığını anlatan Kaplan, “Bataryasız fakat iki sayaçlı sistemde, gündüz güneşten en yüksek seviyede elektrik enerjisi üretiliyor. Gündüz saatlerinde güneş varken üretilen elektrikten evdeki tüm elektronik cihazlar çalıştırılabiliyor. İhtiyaç fazlası elektrik enerjisi ise sayaçtan geçerek şebekeye basılıyor. Gece güneş olmadığı için evin elektrik ihtiyacı normal elektrik sayacından gelen şebekedeki elektrik enerjisinden karşılanıyor. Ay sonunda ev sahibi ve elektrik firması mahsuplaşmaya gidiyor. Çok küçük bir fatura yada bedavaya evin tüm elektrik ihtiyacı güneşten karşılanmış oluyor. Kurduğumuz sistemde en fazla 6 yıl içinde kendini amorti ediyor. Denizli’de ilk izinler alındı. Bundan sonra boş duran ev çatıları, fabrika, okul çatıları güneşten elektrik enerjisi üretebilecek” dedi.