Burdur Belediyesi’nin 600 kW’lık güneş enerji santralinin kurulumu tamamlanarak geçici kabul başvurusu yapıldı. 

Burdur Belediyesi tarafından Mart ayı başında ihale edilen çatı üstü güneş enerji santrali (GES) projesinin inşa çalışmaları tamamlandı. 600 kW’lık kurulu güce sahip GES, Burdur Belediyesi Hizmet Kampüsü’nün çatısına kuruldu. Santral yaklaşık 5 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. 

2 MİLYON TL’LİK YATIRIM 

Geçici kabul başvurusu yapılan santralde, 265 Watt’lık 2420 adet polikristal güneş paneli ile 50 kW’lık 12 adet invertör kullanıldı. Santralin yatırım tutarı ise gerçekleştirilen ihalede yaklaşık 2 milyon TL olarak belirlenmişti. 

1 MİLYON KWH’LIK ELEKTRİK

Santral için hazırlanan projeye göre, Burdur Belediyesi çatı GES’in yılda yaklaşık 1 milyon kWh elektrik üreteceği hesaplanıyor. Bu rakam, Burdur Belediyesi’nin merkezdeki hizmet birimlerinde tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 15’ine karşılık geliyor.

DEÜ, Solaris Güneş Arabaları Ekibi katıldığı Uluslararası Fransa Güneş Arabaları Yarışması’nda ikinci oldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ) yapılan yazılı açıklamada, Fransa'nın Albi Yarış Pisti'nde, 25-27 Mayıs'ta bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmaya, Türkiye'den davet edilen tek ekip olan DEÜ Solaris Güneş Arabaları Ekibi, DesTech Solaris adlı aracıyla yarıştı. DesTech Solaris, dört farklı kategoride düzenlenen yarışmanın son etabı ‘long run’ı, aralıksız 90 tur atarak tamamladı ve yarışmayı ikinci sırada bitirdi.

DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, Solaris ekibinin önemli bir başarı elde ettiğini kaydederek, şunları söyledi; “DEÜ olarak, alternatif enerji kaynakları konusunda çalışmalar yapıyoruz. Güneş enerjisi, geleceğin enerji kaynağıdır. Ülkemizi, Fransa'da başarıyla temsil eden Solaris ekibimizi yürekten kutluyorum.”

DEÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Gören de kendilerinin tasarlayıp ürettiği beşinci güneş arabası olan DesTech Solaris'in, yarışmada 392 kilometre kat ettiğini belirtti. Bugüne kadar tasarlayıp ürettikleri araçlar içinde en yüksek hıza ulaşanın, 148,5 kilometre ile ‘S7’ aracı olduğunu dile getiren Gören, TÜBİTAK Electro Mobil 2018 Yarışması için ‘DeMobil 35’ elektrikli taşıtın geliştirilmesine devam ettiklerini, WSC 2019-Avustralya Yarışı için tasarımını tamamladıkları ‘S9’ aracının da üretimine başladıklarını ifade etti.

Zorlu Solar Direktörü Evren Evcit, Vestel’e ait Manisa’daki dev fabrikanın çatısını yakında güneş panelleriyle kaplayacaklarını, bu şekilde tesisin elektrik faturasını da düşüreceklerini belirterek, “Toplamda çatıya 80 megavatın üzerinde bir kurulum yapabiliyoruz. Bu dünyanın en büyük solar çatılarından birisi olacak. Dünyada ilk üçe girer, Avrupa’nın en büyüğü olur” dedi.

Zorlu Enerji iştiraki Zorlu Solar’ın Direktörü Evren Evcit, güneş enerjisi sistemi kurma maliyetlerinin son beş yılda yarının altına indiğini vurgularken, yakında Vestel’in fabrikasına dünyanın en büyük solar çatısını kuracaklarını anlatıyor. Vestel’in Manisa tesislerinin dünyanın en büyük endüstri komplekslerinden biri olduğuna dikkat çeken Evcit, “Dünyanın en büyük beyaz eşya üretim tesislerinden ve orayı dünyanın en büyük solar çatılarından biri yapmak gibi bir gayemiz var. Toplamda 437 bin metrekare çatı alanı üzerine 80 megavat (MW) civarında bir kurulum yapabiliyoruz. Bu sene yönetimden onayını aldık, 80 MW büyük bir proje, adım adım yapıyoruz. Dünyanın en büyük solar çatıları arasında ilk üçe girer diye düşünüyorum. Avrupa’nın en büyüğü olur” diyor.

Geçtiğimiz aylarda çıkan son kaynak tedarik tarifesi düzenlemesi ile OSB’lerde enerji fiyatlarının arttığını dile getiren Evcit, “Elektrik fiyatlarındaki artışla Vestel’in çatısına kurduğumuz solar sistemin geri dönüşünü kabaca 7-7.5 yıllara getirebiliyoruz. Sanayi için çok uzun bir süre değil bu, zira kurduğunuz andan itibaren sistemin geri dönüşü başlıyor. Çünkü fatura ile dışarıya verdiğiniz parayı içerde tutuyorsunuz. 7.5 yıl geçtiğinde çatımızdaki sistem tamamen amortize olmuş, neredeyse sıfır maliyetle enerji üretimi yapacak bir sistem haline geliyor” şeklinde konuşuyor. Kurulan güneş sisteminin fabrikanın enerji ihtiyacının tamamını karşılayıp karşılamayacağını sorduğumuzda Evcit, “Yüzde 100’ünü karşılayamaz çünkü tesis çok büyük ama tüm çatıya panel kurabilirsek, elektrik maliyetinin yüzde 15-20’sini bu şekilde karşılayabilecek. Vestel’e rekabet açısından çok büyük bir avantaj sağlayacak çünkü enerji maliyeti aslında elektronik üretimindeki toplam maliyetin önemli kalemlerinden biri” diyor.

ÇATIDER rakamlarına göre konutta toplam GES için kullanılabilir alanın 232 milyon 400 bin metrekare, ticari binalarda ise 214 milyon 600 bin metrekare olduğunu anlatan Evcit, şöyle konuşuyor: “Megavat olarak ise konutlarda GES kurulabilme potansiyeli 23 bin 240 MW, ticari binalarda da 21 bin 460 MW. Konut ve ticari çatıların toplamı Türkiye’nin mevcut kurulu gücünün yaklaşık yarısına karşılık geliyor. Bu çok ciddi bir potansiyel. Nasıl inşaat sektörü Türkiye’nin büyümesini son 10 yılda bir lokomotif görevi gördü, güneş sektörünün aslında böyle bir potansiyeli var. Aynı zamanda bu potansiyelin enerjideki cari açığı kapatmada da çok büyük bir faydası var. 40 GW’lık bir yatırımdan bahsediyoruz, aşağı yukarı 40 milyar dolarlık bir yatırım.”

SOLAR pazarında, santraller ve çatı kurulumları olmak üzere iki ayrı segment olduğunu söyleyen Evcit, şunu söylüyor: “Avrupa’da yüzde 70’i çatı kurulumu, yüzde 30’u santraller. Türkiye’de biraz farklı başladık biz çünkü çok girişimci bir halkımız var. Aslında lisanssız enerji üretim yönetmeliği bir öztüketim modeliyle başladı ama tüketimle alakalı bir sınır koymadığımız için, bunu bir yatırım projesine döndürdük ve güneş santralleri oluştu. Türkiye’de 4 bin 600 MW’lık bir kurulum oldu. Kötü mü oldu? Hiç de kötü olmadı. Gelişimi biz çatıdan değil sahadan başlattık. Ama bunun şuna faydası oldu: Bir altyapı oluştu, insanlar soları öğrendi, yan sanayici oluştu, bir endüstri oluştu. Şimdi çatının önündeki engelleri kaldırıp, yolunu açarsak aslında tecrübeli bir ekosistem var Türkiye’de. Çatı sistemlerinde, tükettiğinizi çatınızda üretebiliyorsunuz. Kayıp-kaçak derdiniz yok, tarife derdiniz yok.”
(Hürriyet Gazetesi-Merve Erdil)