İstanbul’daki bir lise, 2018’in yazında hayata geçirilen, ‘Güneş Enerjisi Santrali’ projesiyle bugüne kadar 12 bin 500 kWh elektrik üreterek, karbon salınımı 8.8 ton azalttı. Lisenin hedefi, ‘Güneş Enerjisi Santrali’ ile yılda 33 bin kWh elektrik üreterek, karbon salınımını 25 ton azaltmak.
Bugüne kadar 12 bin 500 kilowatt (kWh) elektrik üretimi gerçekleştirilen İstanbul Saint-Joseph Lisesi’nde karbon salınımı da 8.8 ton azaltıldı. Küresel iklim değişikliğiyle mücadeleyi amaçlayan lise, 104 adet fotovoltaik panelle, 171 metrekarelik bir alanda, yıllık ortalama 33 bin kWh elektrik üreterek karbon salınımını 25 ton azaltmayı planlıyor.

ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YÜZDE 10 İLA 12’SİNİ KARŞILAYACAK
İstanbul Saint-Joseph Lisesi Doğa Bilimleri Merkezi ve Sürdürülebilir Kalkınma Koordinatörü Ahmet Birsel, ‘Güneş Enerjisi Santrali’ projesiyle, okulun yıllık elektrik tüketim miktarının yüzde 10 ila 12’sini karşılanacağını belirtti. Birsel, şunları söyledi:
“2015 yılında Birleşmiş Milletler çatısı altında gerçekleştirilen İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve 180’i aşkın ülke tarafından imzalanan, Paris Anlaşması’nda belirtildiği gibi küresel ısınmaya karşı önlem almak ve iklim değişikliğinin önüne geçmek için karbon salınımı azaltmak gerekiyor. Biz de bu soruna kendi imkânlarımız çerçevesinde çözüm bulmak için proje geliştirmeye karar verdik. Ağustos 2016’da ‘Güneş Enerjisi Santrali’ fikri ortaya çıktı. Anıtlar Yüksek Kurulu’nun ve Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle örnek olmasını arzu ettiğimiz bu projeyi uygulamaya koyduk. ‘Güneş Enerjisi Santrali’, güneye bakan yönde, aynı zamanda yapısıyla uygun bulunan okul marangozhanesinin çatısında gölgeden etkilenmeyecek alanlara, en uygun tasarımla hayata geçirildi. Sistemin işleyişinde pil benzeri bir depolama aracı kullanılmadı. Santral sadece lisenin öz tüketimi için kullanılacak.”

‘DAHA AZ GÖRÜLEN İNOVATİF MALZEMELERLE ENERJİ ÜRETİMİNİ ARTIRACAĞIZ’
İstanbul Saint-Joseph Lisesi Müdürü Paul Georges de ‘Güneş Enerjisi Santrali’nin okulda yaz döneminden bu yana faaliyette olduğunu söyledi. Georges, “Sürdürülebilir kalkınmayı, yenilenebilir enerjinin kullanımını ve israfla mücadeleyi ön plana çıkaran bir eğitim politikası uygulamaya, özen gösteriyoruz. Bu proje son değil. Gelecekte bunun yanı sıra, geçmişte yatılı öğrenciler için ekmek fırını olarak kullanılan binayı, ‘Yeşil Bina’ standartlarında restore etmek istiyoruz. Bu binanın, tüm inovasyon kulüpleri için iyi bir fikir laboratuvarı olarak hizmet vereceğini de düşünüyoruz” dedi.
Amerikan yatırım yönetimi şirketi BlackRock, İngiltere’de bulunan 5 rüzgar santrali ile bir güneş santralini Londra merkezli Equitix Investment Management’e sattı.

Amerikan yatırım yönetimi şirketi BlackRock Inc.’ın emlak yönetimi İngiltere’de bulunan 5 rüzgar santrali ile bir güneş santralini Londra merkezli Equitix Investment Management’e satış için anlaşmaya varıldığını açıkladı. Anlaşmanın ne kadar bir tutara yapıldığı ise belirtilmedi.

Açıklamaya göre, 2010 ila 2015 yılları arasında üretime başlayan santraller halen üretimlerini sürdürüyor.

BlackRock ayrıca, Kanada'nın Ontario eyaletinde bulunan dört güneş enerjisi santralli bir portföyünü de ABD sigorta şirketi Ullico Inc'e satmak için anlaştığıını açıkladı.

Bursa'da bir girişimci tarafından İnegöl ilçesine bağlı kırsal mahallede 25 dönümlük araziye kurulan ve 4 bin 400 güneş panelinden oluşan güneş enerjisi santrali, yılda bin konutun ihtiyacını karşılayacak elektrik üretti
Bursa'da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) hibe desteğinden yararlanan girişimci, kurduğu "güneş enerjisi tarlası" ile yılda bin hanenin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretti.

İnegöl ilçesine bağlı kırsal Yeniyörük Mahallesi'ndeki 25 dönümlük araziye kurulan 4 bin 400 güneş paneline sahip santral, 1,1 milyon dolara mal oldu.

TKDK Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında hibe desteğinden 1 milyon 43 bin lira almaya hak kazanan ve 2018'in ilk ayından itibaren aktif olan santralde, yılda bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretildi.

Girişimci İbrahim Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015'te araziyi aldığını, 2016'da imar sürecinin tamamlanmasının ardından IPARD desteği için TKDK'ye başvurduklarını söyledi.

Projenin destek kapsamına alındığını ve bu şekilde yatırımı tamamladığını belirten Karaman, "Bir megavat elektrik üretim gücüne sahip santral, 1 milyon 100 bin dolara mal oldu. IPARD kapsamında 1 milyon 43 bin liralık hibe desteği aldık." dedi.

Karaman, santralin yapımının 2017 yılı sonunda tamamlandığını aktardı.

Karaman, şöyle devam etti:
"Burada toplam 25 dönümün 17 dönümünde 4 bin 400 panel var. Geçen yıl 1 milyon 550 bin kilovatsaat elektrik üretimi yaptık. Yani bin hanelik bir kasabanın elektriğini karşılayacak şekilde üretim sağladık. Fizibilitenin üzerinde bir üretim gerçekleştirdik. Enerjiyi elektrik hatları vasıtasıyla şebekeye veriyoruz. Kontroller yapılıyor. Bize dağıtım şirketi aracılığıyla parası ödeniyor. Elektriği 13,3 centten satıyoruz. On yıl alım garantisi var. Bu şekilde bir kazanç elde ediyoruz."

TEKNİSYENLİKTEN SANTRAL SAHİPLİĞİNE

İbrahim Karaman, enerji sektöründe teknisyen olarak çalışırken girişim ruhunun öne çıktığını, yenilenebilir enerjinin önemini öngörerek işinden ayrıldığını ve 2013'te bir şirket kurduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin her yerinde enerji yatırımları yaptıklarına dikkati çeken Karaman, şunları kaydetti:
"Anahtar teslim bir firmayız. Rüzgar, güneş, biyogaz santralleri kuruyoruz. Bir tane de kendimiz için örnek bir tesisimizin olmasını istedik. Girişimcilere, yatırımcılara örnek olması açısından bunun nasıl yapılabileceğini göstermek istedik. Yatırımcılar o zamanlar yenilenebilir enerjiye pek sıcak bakmıyordu. Bunun olabilirliğini anlatabilmek için önce kendimizin yapması gerektiğine karar verdik ve bu adımı attık. Bu anlamda teknisyen olarak çalıştığım enerji santralinden bugün kendi enerji santralimizin sahibi olma noktasına geldiğimiz bir hikaye var. Başlangıçta bir teknisyendim. Teknisyenlikten santral sahipliği oluştu."
Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji