ESA, uzay görevleri için en iyi güç-kütle oranını sunmak için bu esnek, ultra ince güneş pilinin oluşturulmasını destekledi.

Prototip güneş pilleri, Almanya'da Azur Uzay Güneş Enerjisi ve Hollanda'da tf2 tarafından geliştirildi; burada görülen hücre tf2'den. Proje, uzay için yeni teknolojileri araştıran ESA'nın Teknoloji Geliştirme Elemanı ile desteklendi.

% 32'ye kadar 'kullanım ömrü sonu' verimliliğine sahip olan güneş pilleri, `` epitaksiyal kalkınma '' adı verilen bir teknik kullanılarak üretildi, yani başlangıçta döşendikleri Germanyum substrat katmanından soyuldular, bu yüzden pahalı malzeme olabilir yeniden kullanmak.

Hem üçlü hem de dörtlü birleşik güneş pilleri üretildi. Bu, güneş spektrumunu oluşturan farklı ışık dalga boylarını kullanmak için optimize edilmiş üç veya dört farklı malzeme katmanından oluştuğu anlamına gelir.

Bu kağıttan daha ince güneş pilleri, gelecekteki ESA uyduları veya üst atmosferden uydu benzeri görevler gerçekleştirmek için mürettebatsız uçaklar veya balonlar gibi yüksek irtifa sahte uyduları (HAPS) için kullanılabilir.

Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji