İsviçreli geliştirici Axpo şimdi 2 MW'lık santralin tasarımını değiştiriyor ve bu yılın sonunda inşaat konusunda nihai bir karar vermesi bekleniyor. Şu anda potansiyel elektrik tüketicileri ile görüşmelerde bulunuyor.

Kasım ayında Axpo , İsviçre'deki ilk Alp PV tesisini inşa etme planlarını sundu . 2 MW sistemi Muttsee barajına deniz seviyesinden yaklaşık 2.500 metre yükseklikte inşa edilecek.

Glarus kantonundaki yetkililer nihayet Çarşamba günü Glarus Süd belediyesi ve İsviçre Federal Enerji Ofisi ile işbirliği içinde projeyi onayladılar.

Axpo, şimdi 2021 yazında tesisi inşa etmeye ve işletmeye almaya çalışacağını söyledi. Bununla birlikte, Axpo'daki yeni enerji başkanı Christoph Sutter, hala finansman düzenlemelerini açıklamaya çalışıyor.

“Muttsee tesisini satın almak isteyen şirketlerle görüşmelerde bulunuyoruz” diyen Axpo, bu yılın ilerleyen saatlerinde projenin ne zaman inşa edileceği konusunda Axpo'nun nihai bir karar vereceğini belirtti.

Yüksek irtifalarda PV sisteminden elde edilen verimler umut verici görünmektedir ve yaklaşık 2,7 GWh güneş enerjisi üretme potansiyeli bulunmaktadır. Axpo ayrıca rüzgar ve kar yükleri ile ilgili son çalışmaları da yürüttü.

İsviçre Kar ve Çığ Araştırmaları Enstitüsü (SLF) araştırmacıları kısa süre önce yüksek kar yüklerinin ortaya çıkabileceği sonucuna vardı. Bu, karın birikeceği duvarın ayağını etkileyebilir. Güneş modüllerinin uzun süreli hasar görmesini önlemek için Axpo'nun sistem tasarımını hafifçe uyarlaması gerekecektir. 10.000 metrekarelik alana toplam 6.000 güneş enerjisi modülü kurulacak.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde şirket, sistemi Federal Enerji Ofisi altındaki bir deniz feneri projeleri listesine eklemek için başvurmayı planlıyor. Ancak bundan önce, PV sisteminin özel tasarımı hakkında bir karar verilmesi gerekir. İlk plan, üst modül seviyesini 77 derecelik bir eğimde ve alt modül seviyesini 51 derecelik bir eğimde kurmaktı. Proje için şebeke bağlantısı güney cepheli baraj için zaten mevcuttur.

Axpo, PV sisteminin elektrik üretiminin yaklaşık yarısını kış aylarında sunmasını bekliyor. Yüksek rakımlar daha az sis ve daha fazla güneş ışığı avantajı sunar. Modüllerin verimi düşük sıcaklıklarda da daha yüksektir.

Buna ek olarak, Axpo'nun Kasım ayında açıkladığı gibi, bifasiyal etki kışın kar örtüsü ile artırıldı. Bu nedenle, projenin İsviçre'deki kış elektrik kıtlığının giderilmesine yardımcı olacağını umuyor.

Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji