Yeni bir BloombergNEF raporu öğrendiğinden, şirket PPA'larının güneş ve rüzgar enerjisi için fiyatlandırması karmaşıktır.
Kurumsal PPA'ların güneş ve rüzgar enerjisi için fiyatlandırması geniş bir yelpazeye sahiptir ve yeni bir BloombergNEF raporu olarak karmaşıktır.

BloombergNEF'in (BNEF) 1Y 2020 Avrupa Kurumsal PPA Fiyat Araştırması'na göre, İsveç ve İspanya sırasıyla rüzgar ve güneş enerjisi için Avrupa'da en ucuz ortalama şirket PPA fiyatlarına sahip. Avrupa'da türünün ilk örneği olan araştırma, fiyatlandırma şeffaflığı sağlamayı ve kurumsal güç satın alma anlaşmaları veya PPA'lar arasındaki karmaşıklığı basitleştirmeyi hedefleyerek alıcıların bu hızlı büyüyen pazarı anlamalarına yardımcı oluyor.

Anket, Avrupa'daki kara rüzgarı kurumsal PPA'ları için en düşük fiyat seviyelerinin İsveç'te 30,50 EUR / MWh'de olduğunu tespit etti. Solar PV, İspanya'daki en düşük fiyat seviyelerini 35.30 EUR / MWh ile göstermektedir, ancak bölge genelinde genellikle rüzgardan daha pahalıdır. Rapor, Avrupa genelinde yenilenebilir enerji PPA fiyatlarındaki büyük farklılıkları ortaya koyuyor.

Geniş fiyat aralığı

BloombergNEF'te bir analist ve raporun yazarı Helen Dewhurst şunları söyledi: “Çok geniş sonuç yelpazesi özellikle ilginçti, İsveç'te imzalayabileceğiniz en ucuz PPA ile İngiltere'deki en pahalı PPA arasındaki boşluk 30'un üzerindeydi MWh başına euro. ”

BNEF'in 1H 2020 Avrupa Kurumsal PPA Fiyat Araştırması, dokuz pazardaki hem güneş hem de rüzgar için en yaygın PPA senaryosu - bir 'temel durum' için minimum-maksimum fiyat aralığına bakar. Anket daha sonra PPA fiyatlarının üç ana düzenleme faktörüne bağlı olarak nasıl değiştiğini göstermektedir: kapasite, vade uzunluğu ve sözleşme yapısı.

PPA fiyatları statik değildir ve birçok değişkene bağlıdır, bu nedenle asla tek bir piyasa fiyatı yoktur. Bununla birlikte, temeldeki güç piyasası ve çeşitli ayarlama faktörlerini anlayarak, belirli bir PPA senaryosu için makul bir aralığa ulaşmak mümkündür. Şu anda, halka açık herhangi bir bilgi genellikle anekdot ve projeye özgüdür; PPA verilerinin çoğu ifşa etmeme anlaşmaları tarafından gizlenmektedir. Hiçbir proje aynı olmadığından, mevcut kurumsal PPA verilerinin sınırlı bir yararlılığı olduğu anlamına gelir.

Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji