Ibedrola'nın 500 MW'lık Núñez de Balboa güneş parkı, Aralık ayında inşaatın tamamlanmasının ardından ticari faaliyetlerine başladı.

İspanyol enerji devi Iberdrola, Aralık 2019'da inşaatın tamamlanmasının ardından Avrupa'nın en büyük PV tesisini - 500 MW Núñez de Balboa projesi - devreye aldı .

Pazartesi günü faaliyete geçen 300 milyon € 'luk proje, İspanya'nın güneyindeki Extremadura bölgesindeki Usagre, Hinojosa del Valle ve Bienvenida belediyeleri arasında yer alıyor. Iberdrola, yerel güç sağlayıcısı Ecoenergías del Guadiana ile ortaklaşa geliştirdi. 1.430.000 güneş paneli, 115 merkezi invertör ve iki trafo merkezi bulunmaktadır.

Iberdrola, Avrupa Yatırım Bankası ve İspanya Resmi Kredi Enstitüsü'nden yeşil finansman sağlamayı başardı. Bu bir PPA imzalanan Uvesco (BM Supermarcados) o bir başlangıç PPA tamamlanmasının ardından, Kasım 2018 yılında projenin toplam kapasitesinin 391 MW kapsayan imzalanmış Ekim ayı ortasında imzalanan başka birine ek olarak, Temmuz ayında finansal hizmetler sağlayıcısı Kutxabank ile Bask Country merkezli telekom servis sağlayıcı Euskaltel ile .

Iberdrola, 2022 yılına kadar 2 GW Extremadura'da bulunacak 3 GW güneş enerjisi kurmayı planlıyor. 2030'a kadar şirket, yaklaşık 10 GW konuşlandırmayı hedefliyor. Haziran ayında, İspanya'nın orta-güneyindeki Castilla-La Mancha bölgesinde Cuenca yakınlarında toplam 800 MW güneş enerjisi kapasitesine sahip iki tesis kurmayı planladığını açıkladı .

Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji