Emirates Su ve Elektrik Şirketi, Al Dhafra'da devasa iki gigawatt'lık bir güneş enerjisi çiftliği geliştirmeyi planlıyor.  Wam

2GW güneş enerjisi sisteminin 2022 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanması bekleniyor

Emirates Su ve Elektrik Şirketi , Abu Dabi'nin Al Dhafra bölgesinde geliştirilmesi planlanan iki gigawatt'lık bir güneş fotovoltaik projesi için rekor düşük bir teklif aldı .

Abu Dhabi Power Corporation'ın bir iştiraki olan şirket, yükseltilmiş elektrik maliyetleri temelinde kilowatt saat başına 4,97 dosya (1,35 ABD sent / kWh) güneş fotovoltaik enerjisi için uygun maliyetli bir tarife aldığını söyledi .

Ewec, en düşük teklif sahibinin adını açıklamadı.

Bir Ewec temsilcisine göre Acwa Power, Jinko ile konsorsiyumda EDF, Uluslararası Power-Engie, Total Solar ile konsorsiyumda Marubeni ve Eni ile birlikte Soft Bank Energy Global, program için teknik ve ticari teklifler sundu .

Yetkili, şirketin kısa listeye giren teklif veren ile bir güç satın alma anlaşması müzakere etmeye devam edeceğini söyledi .

 

BAE küresel ham üretimin yüzde 4'ünü oluşturuyor , bunların çoğu Abu Dabi'deki petrol sahalarından geliyor. Emirlik, enerji karmasını çeşitlendiriyor, ihracat pazarları için hidrokarbonlarını serbest bırakmaya çalıştığı için şebekesine güneş ve nükleer kaynaklar ekliyor .

Abu Dabi , 2030 yılına kadar güç ihtiyacının yarısını temiz enerji kaynaklarından üretmeyi planlıyor .

Planlanan iki gigawatt PV projesi , 1.7 gigawatt Noor Abu Dhabi tesisinin Haziran ayında başlamasından sonra geliyor .

3,3 milyar Dh maliyetle inşa edilen bu proje, Abu Dabi Güç Şirketi, Japonya'nın Marubeni ve Çin'in Jinko Solar'ı arasında bir ortak girişim.

Dhafra düzeni alınan tarife alt Noor Abu Dabi projesi, emirlik ilk için oluşturulan olandan yüzde 44 olan güneş PV düzeni.

Ewec genel müdürü Othman Al Ali, "Enerji projelerimizde bu gibi rekabetçi tarifelerin güvence altına alınması, BAE'deki tüm sektörlerde ekonomik büyümeyi desteklemek için esastır." Dedi.

"Enerji alım sözleşmesini imzalamayı ve projeyi 2022 yılının ikinci çeyreğinde teslim etmeyi dört gözle bekliyoruz ".

Şebekeye en son projenin eklenmesiyle Abu Dabi'nin toplam güneş enerjisi üretim kapasitesi 3,2 gigawatt'ta olacak .

Ewec, Temmuz ayında Dhafra güneş enerjisi santrali için 24 şirketin teklif vermeye hak kazandığı finansman, inşaat, işletme ve bakım paketlerini ihale etti.

Şirket, bir başkanlık kararnamesinden sonra 2019 yılında kuruldu ve emirlikteki güç ve su üretim varlıklarını birleştirmek için düzenleyici, Federal Elektrik ve Su Kurumu'nun çabalarının bir parçası olarak Abu Dabi Su ve Elektrik Şirketi'nin yerini aldı .

Ewec'e göre, bağımsız bir güç üreticisi modeli ile inşa edilecek olan Dhafrah projesi, 20 kilometrekarelik bir alanı kapsayacak ve BAE genelinde 110.000 haneye elektrik sağlayabilecek.

IPP'ler tipik olarak devlete ait değildir, ancak alıcılara elektrik satışı için elektrik santralleri inşa eder ve işletir .

Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji