Danirmakalı girişim Dansk Solenergi ApS 13,6 kg ağırlığında hem eski hem de yeni binalarda kullanılabilecek bir solar kiremit geliştirdi. Ürün 40 MW kapasiteli bir montaj hattında üretiliyor. Solar kiremit, %14,2 verimliliğe sahip be 175 W güç çıkışı sağlayan bir solar kiremit geliştirdi.,

Solar kiremit, 125 x 125 mm ölçülerine sahip 72 adet monokristal güneş hücresinden oluşturulmuştur. Toplamda ise 1610 x 810 x 6 mm ölçüsünde ve 13,6 kg ağırlığındadır. Solar kiremitin açık devre gerilimi 44,1 V iken kısa devre akımı ise 5,3 A’dir. Kiremitin güneş enerji sistemiyle kullanılabileceği maksimum gerilim ise 1000 V’tur. Solar kiremit ayrıca IP65 su geçirmezlik standardına sahiptir ve 12 yılın ürün garantisine, 25 yıl da güç çıkışı garantisi vardır.

Şirkete göre bu ürün geleneksel eski binalarda, yeni binalarda, mimari projelerde, kiliselerde ve bina cephelerinde kullanılabilmektedir. Kiremitler, farklı modellerde, renklerde ve müşterinin gereksinimlerine göre de üretilebilmektedir.

Üretilen bu kiremit normal çatı malzemeleri gibi bir görev görüyor ve ayırt edilmesi de bir hayli zor. Ayrıca farklı renk seçenekleri de yine bu ürünü farklı kılan özellikleri arasında yer alıyor.

Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada üretim kapasitelerinin yıllık 40 MW olduğunu bunun da 85.000 metrekare anlamına geldiğini vurguladı ve üretimin gelecek yıl artacağını da belirtti. Ayrıca bazı büyük firmalar ile de yatırım ve üretim kapasitesinin yükseltilmesi konusunda görüştüklerini de sözlerine ekledi.

Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji