Yerli lityum bataryayı operatörler kullanmaya başladı!
Silindirik lityum iyon pil üretim tesisini hayata geçirmeye hazırlanan ASPİLSAN Enerji, Türk Telekom ve Turkcell ile iş birliği yaptı.

Türk Telekom, haberleşme teknolojilerinde yerli ve millî üretimin payını artırmaya yönelik projelere desteğini sürdürüyor. Bu kapsamda batarya tasarımı ve üretimi konusunda Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise ilk üretime geçecek silindirik lityum iyon pil üretim tesisini hayata geçirmeye hazırlanan ASPİLSAN Enerji ile iş birliği yaptı.

Batarya üretim üssünü Kayseri’de kurmaya hazırlanan ASPİLSAN Enerji’nin, doğrudan telekomünikasyon sektörüne yönelik geliştirdiği yeni nesil lityum bataryalar, daha uzun ömürlü, yüksek performanslı ve daha hafif olarak üretildi

Aspilsan lityum bataryaları Türk Telekom ve Turkcell kullanıyor
Türk Telekom mühendislerinin de desteğiyle geliştirdilen lityum batarya, Türk Telekom’un canlı şebekesinde ilk kez denendi ve ticari olarak kullanıma sunuldu. 

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelerini kullandı;

“Türk Telekom olarak, yüksek teknolojili ürünlerde ilklere imza atarak, yerli üretime desteğimizi sürdürüyoruz. Lityum bataryaların Telekomünikasyon sektörüne yönelik ürünleştirilmesi konusunda ASPİLSAN Enerji ile iş birliği yaptık.

ASPİLSAN Enerji tarafından Türk Telekom’un desteğiyle geliştirilen lityum bataryaları sahalarımıza kurup test etmeye başladık. Projenin; tasarım, geliştirme ve saha testlerini ASPİLSAN Enerji ile birlikte tamamlayıp ticari kullanım aşamasına geçmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Türk Telekom canlı şebekesinde ticari olarak kullanılan ilk yerli lityum batarya olan ASPİLSAN ürünlerinin benzerlerini daha önce ithal ediyorduk. Doğrudan telekomünikasyon sektörüne yönelik olarak geliştirilen ve üretilen bu ürünlerin, ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.” 

Turkcell, Ekim 2021’den bu yana test ediyor

Sürdürülebilir çevre bilinci kapsamında, tüm dünyada haberleşme şebekelerinin enerji altyapı sistemlerinde şimdiye kadar kullanılan kimyasal kurşun asit (VRLA) akülerin yerine çevreci, uzun ömürlü ve güvenilir elektro kimyasal lityum akülerin kullanılması hızla yaygınlaşıyor.

Dünyadaki bu değişime paralel olarak ülkemizde de gerekli yerli ürünlerin ortaya çıkarılması amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan ASPİLSAN Enerji ile Turkcell, güçlerini birleştirdi. 2019 yılında başlayan iş birliği, iletişim şebekelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak yerli lityum batarya üretim çalışmaları kapsamında ilk ürünlerini ortaya çıkardı.

Proje kapsamında ASPİLSAN Enerji’nin Ar-Ge mühendisleri tarafından dizayn edilip üretilen 48V 100Ah standartlarında prototip lityum batarya ürünleri, Ekim 2021’den bu yana Turkcell’in iletişim altyapı hizmeti veren ve faklı ekipman konfigürasyonları içeren baz istasyonlarında başarıyla test edildi.

ASPİLSAN Enerji tarafından üretilecek olan yerli lityum bataryaların Turkcell şebekesinde yaygın olarak kullanılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

 .


ResimAsia Europe Clean Energy (Solar) Advisory'ye (AECEA) göre, bu devasa kapasite küresel pazardaki gerçek taleple karşılanamayabilir. Ayrıca danışmanlık, güneş modülü fiyatlarının yılın ikinci yarısına kadar 1,75 RMB (028 $/W) fiyat seviyesine ulaşması gerektiğini ve 2021'de yeni PV ilavelerinin toplam 53 GW'a ulaştığını ve bu kapasitenin yarısından fazlasının bu kapasitede olduğunu ortaya koyuyor. dağıtılmış nesil tarafından teslim edilir.

Asya Avrupa Temiz Enerji (Güneş) Danışmanlığı (AECEA) analisti tarafından sağlanan yeni rakamlara göre, Çin fotovoltaik endüstrisi bu yılın sonuna kadar güneş pilleri için 550 GW ve PV modülleri için 500 GW toplam kapasiteye ulaşabilir . Buna karşılık, 2021'de Çinli üreticiler, gofretler için kapasite artışının toplamda yalnızca 340 GW'a ulaştığını gördü.

Danışmanlık, yakın gelecekte bu ek kapasite için yeterli talebin olmayacağını da ekleyerek, "Sadece 4. çeyrekte, büyük ölçüde yeni girenler tarafından 80 GW'dan fazla yeni gofret üretim kapasitesi belirtildi." “Geçtiğimiz on yılda, endüstrinin aşırı kapasitelerle karşı karşıya olmadığı neredeyse hiçbir dönem yoktu” dedi. “İkincisi, istisnadan ziyade normdur.”

Ayrıca AECEA, 2021'in sonunda Çin'in polisilikon endüstrisinin toplam 530.000 MT kapasiteye ulaştığını ve buna bu yılın ilk yarısında yapım aşamasında olan 300.000 MT'nin daha eklenebileceğini açıkladı. “Polisilikon fiyatları yaza kadar 200 RMB/kg civarında yüksek kalacak ve yıl sonuna kadar muhtemelen 170 RMB/kg'a düşecek. 1/2023'ün ilk çeyreğinden itibaren fiyatların daha hızlı düşmesi bekleniyor ve muhtemelen er ya da geç, fiyatlar tekrar eski 56 RMB/kg seviyelerine ulaşacak." Yılın ikinci yarısında 1,75 (0,28 $)/W, bu şu anda 1,9 RMB/W'dan biraz daha düşük olacaktır.

Analist ayrıca 2021'de Çin PV pazarının büyümesini özetleyen ve ülkenin şebekesine yaklaşık 53 GW yeni PV sisteminin bağlı olduğunu gösteren bazı rakamlar verdi. AECEA, "2021'in merkezi hükümet sübvansiyonlarından yararlanabilecek son yıl olacağını bilerek, konut PV sistemlerinin neden yıllık bazda %113 (21,59 GW) büyüdüğü şaşırtıcı değil" dedi. 7,5 GW'lık başka bir ticari ve endüstriyel PV sistemleri de dahil olmak üzere dağıtılmış üretim, geçen yıl pazar payının %50'sinden fazlasını oluşturdu. Ülkenin kümülatif PV kapasitesi Aralık sonunda 306 GW'a ulaştı ve bunun 107,5 GW'ı dağıtılmış güneş enerjisinden geliyor.

AECEA, "Genel olarak, C&I güneş PV sistemlerinin daha yüksek elektrik tarifelerinden en fazla faydalanması bekleniyor" dedi. "Aynı mantığın yere monte, kamu hizmeti ölçekli projeler için geçerli olup olmadığı, özellikle arazi kullanım ücretlerinin belirli illerde yüzde birkaç yüz oranında önemli ölçüde arttığı ve böylece daha yüksek elektrik tarifelerinden elde edilen potansiyel kazançların dengelendiği göz önüne alındığında, görülecektir."

İleriye dönük olarak, danışmanlık şirketi, 2022'nin geçtiğimiz haftalarda daha önce görülmemiş sayıda modül satın alma ihalesinin duyurulmasıyla ilginç büyüme işaretleri gösterdiğini söyledi.

Çin'in enerji yatırımlarının yüzde 55'ini güneş oluşturduYenilenebilir enerjide dünya lideri olan Çin fotovoltaik (güneş panelleri) yoldan elde ettiği elektrik üretimi endüstrisinde sağladığı yeni önemli ilerlemeler sayesinde, 300 milyon kilovatı aşkın bir kurulu kapasiteye kavuştu. 

Ulusal Enerji İdaresi bu hacmin Çin’i arka arkaya yedinci yıl dünyanın bu alanda birinci sırasında konumlandırdığını bildirdi. 

Geçen yıl içinde yeni eklenen fotovoltaik tesislerin ürettiği elektrik 53 milyon kilovata vardı. Yine geçen yıl, kurulu güneş enerjisi kaynaklı elektrik kapasitesi 107,5 milyon kilovat çoğaldı ki, bu da toplamın üçte birine denk düşüyor. Öte yandan bu hacim, geçen yıl boyu yeni eklenen elektrik üretimi içinde yüzde 55’lik bir pay tutuyor. 

Güneş enerjisiyle elde edilen elektrik, ülkenin hanelerinde, 2021 yılında yaklaşık 21,5 milyon kilovatlık bir kapasiteyle büyüme hızını sürdürdü. Söz konusu gelişmenin, yönetimin karbon emisyonu konusundaki hedeflerine ulaşmasında etkin ve önemli bir rol oynadığı kesindir.   

Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji