Denizli’de evlerin çatılarına kurduğu güneşten elektrik üreten sistemler üzerine çalışmalar yapan Pamsolar Firması orman bölge müdürlüğüyle yaptığı protokolle Cankurtaran Mevkii’nde hatıra ormanı oluşturmaya başladı.

17 yıldır ev iş yerlerinin çatılarına, elektrik olmayan bölgelerde güneşten elektrik enerjisi üreten sistemler hazırlayan Pamsolar bu çalışmasıyla çevre kirliliğinin önlenmesine destek verirken, diktiği fidanlarla da doğaya katkı sağlıyor. Pamsolar Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaplan,  “Denizli’de ve çevre illerde yenilenebilir enerji sistemlerinin kurulumu üzerine çalışıyoruz. Enerjimizi güneşten alıyoruz. Kentimizin daha yeşil olması ve doğal hayata destek sağlamak adına firma olarak orman bölge müdürlüğüyle yaptığımız görüşmeler sonrasında hatıra ormanı oluşturmaya karar verdik. Orman fidanlığımızdan aldığımız fidanları, orman bölge müdürlüğünde görevli mühendislerin Cankurtaran mevkiinde gösterdiği yerde dikmeye başladık. Bu gün 150 adet çam fidanını toprakla buluşturuyoruz. Bundan sonraki dönemlerde de yeni bu bölgede bize ayrılan alanda müşterilerimiz adına hatıra ormanına fidan dikmeye devam edeceğiz. Çevreye saygılı yenilenebilir enerjinin önemini çok iyi biliyoruz. Bu hassasiyetimizi doğaya da destek adı altında hatıra ormanı kurarak devam etmek istedik.” Dedi. Konuşmaların ardından bölgede fidan dikimi yapıldı, dikilen fidanların can suyu verildi. 


https://www.denizliyeniolay.com/haberler/guncel/pamsolar-catilarda-cevreye-diktigi-fidanlarla-dogaya-saygili/46741/
Almanya'da gördüğü sistemi Denizli’deki evinde uygulayıp, çatısına 40 adet güneş paneli kurduran Ali Soyhan, elektrik faturası ödemediği gibi, fazla enerjiyi satıp gelir elde ediyor

Denizli'de evinin çatısına güneş panelleri döşeten Ali Soyhan, ürettiği elektrik enerjisini evinde kullandıktan sonra, fazlasını da kurulan sistemle şebekeye verdi. Evine elektrik faturası gelmeyen Ali Soyhan, Denizli, Muğla ve Aydın'a elektrik dağıtım hizmeti veren ADM'den de, sattığı elektrik enerjisinin ilk ödemesi olan 800 TL'yi tahsil etti.

İki yıl önce evinin çatısına 40 adet güneş paneli kurdurduğunu, Aralık 2016 tarihinde elektrik dağıtım firması ADM ile lisanssız üretim, bağlantı anlaşması ve sistem kullanım anlaşması yaptıklarını anlatan Soyhan, "Almanya'da yaşıyorum. Almanya'da evlerin çatılarının çoğunda paneller bulunur. Her ev kullanacağı elektrik enerjisini çok az güneş gören Almanya'da kendisi üretir. Ben de Denizli'deki evime bu sistemi kurdurdum. Evimin çatısında bulunan 40 panelden ürettiğim elektrik enerjisini kullanıyorum. Fazlasını da şebekeye veriyorum. Aradaki elektrik saatinden şebekeye ne kadar elektrik gönderildiği tespit ediliyor. Geçen yıl Nisan ayında çıkartılan bir kararnameyle evimizin çatısında güneşten ürettiğimiz ve şebekeye verdiğimiz elektrik enerjisinin hak edişlerinin alınmasına başlandı. Bana da ilk etapta 800 TL'lik ödeme yapıldı. Evimin çatısı elektrik üreterek para kazanmaya başladı" diye konuştu.


AYDA ORTALAMA 800 TL KAZANACAK
Ali Soyhan'ın evinin çatısına 275 wattlık 40 adet panel kurulumu yaptıklarını belirten Pamsolar Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaplan, "Güneşlenme süresi çok olan Denizli'de Ali Soyhan'ın evinin çatısına kurduğumuz 40 panelle yıllık 17 bin kilovat elektrik enerjisi üretimi yapılmasını planladık.
40 panelle kurduğumuz sistemde yıl ortalamasıyla yatırımcıya aylık 700-800 TL elektrik firmasından ödeme yapılmasını hedefledik. Sistem sahibi yurt dışında olduğu için elektrik şirketi tarafından her ay bu para hesabına yatırılacak" dedi.

Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji