Yeni bir çalışmada dünyadaki ağaçlar sayıldı ve...

Gökyüzünde, yeryüzündeki kum taneciklerinden daha çok yıldız olduğuna dair eski bir söz vardır.

Her ikisinin de o kadar muhteşem sayıları var ki kavramak bile gerçekten zor - beyinlerimiz bu kadar büyük hacimlerle başa çıkmak için gerçekten uygun değil.

Görünüşe göre, uğraşılacak derin kavramlar listesine ağaçları ekleyebiliriz. Çünkü bu gezegende çok fazla ağaç var.

Birkaç yıl önce, Thomas CrowtherYale Ormancılık ve Çevre Çalışmaları Okulu'nda çalışırken, BM'nin Milyar Ağaç Kampanyası üzerinde çalışan bir arkadaşı tarafından sunulan bir gizemle karşılaştı.

Girişimin amacı, küresel ısınmayla savaşmak için bir milyar ağaç dikmekti, ancak bir sorunları vardı:

Bir milyarın doğru sayı olup olmadığından gerçekten emin değillerdi. Çok muydu? Yeterli değil miydi? Hiçbir fikirleri yoktu.

Crowther, "Bir milyar ağaç dikmenin dünyadaki ağaçların yüzde 1'i kadar mı ya da yüzde 50'si kadar mı ekleyip eklemeyeceğini bilmiyorlardı," diye hatırlıyor. "Dünyaya bir milyar ağaç sığdırmanın mümkün olup olmadığını bile bilmiyorlardı."

Böyle olunca arkadaşı Crowther'a bir soru sordu, görünüşte basit olan bir soru:


Gezegenimizde kaç ağaç var?
Crowther, "Cevabın bir yerde var olduğunu varsaydım, birinin bileceği bilgidir" diyor. Ama aslında hayır. "Pek çok ormancılık uzmanıyla konuştuktan sonra, kimsenin bir fikri yok gibi görünüyor."

Bir tahmin, uydu görüntülerine göre bu sayıyı dünya çapında yaklaşık 400 milyar ağaç olarak gösteriyordu

Kesin ölçümlere dayanan bir diğeri, yalnızca Amazon havzasında 390 milyar ağaç olduğunu öne sürdü.

Ve böylece Crowther’in misyonu belirlendi. Daha iyi sayılar elde etmenin bir yöntemi olduğunu biliyordu ve öyle de yaptı.

Crowther, "Yer kaynaklı bilgileri kullandık" diyor. " Modellerimize giren tüm bilgiler, belirli bir alandaki ağaçların sayısını sayan yerde duran insanlarla oluşturulmuştur. Böylece bu bilgiyi uyduların bize söyledikleriyle ilişkilendirebilirdik."

Ekibi, sayılara daha fazla ince ayar yapmak için ayrıca bir dizi ülkenin ürettiği ayrıntılı orman envanterlerine de güvendi. Crowther, "Tüm bu büyük ulusal orman envanterleri ve dünyanın her yerinden ağaç bilgileri toplayan binlerce insan olmadan kesinlikle yapılamazdı" diyor.

Yaklaşık 400.000 orman arazisinden bilgi toplayan araştırmacılar, sayısız hesaplamayı titizlikle gerçekleştirdi ve verileri bir bilgisayara aktararak sayıya ulaştı.

Crowther "Hepimiz bir odada toplandık, çok heyecan verici bir zamandı" diyor. "İki yıldır bunun için çalışıyoruz."

Sonuç: 3 trilyon ağaç.

Üç trilyon ağaç!

O kadar büyük bir sayı ki soyut hale geliyor; neredeyse bir kulağa girip diğerinden dışarı çıkıyor. Ama şunu bir düşünün, üç trilyon saniye 94.638 yıla eşittir.

Crowther, sayının onları şaşırttığını ve biraz endişeye yol açtığını söylüyor.

"Korkum şu ki, pek çok insan 'Tamam, pek çok ağaç var, bu yüzden çevreyi kim umursuyor, geride çok ağaç kaldı! Endişelenmeyin!' Vurgulamak istediğim şey, yeni ağaçları keşfetmiş olmamızdan değil, "diyor. "Küresel ormanı anlamamıza yardımcı olacak yeni bir sayı oluşturduk."

İnsan uygarlığının gezegeni ele geçirmesinden önceki zamanla kıyaslarsak, o zaman iki kat fazla ağaç vardı.

İnsanlar yüzünden her yıl kaybedilen brüt ağaç sayısının şu anda yaklaşık 15 milyar olduğunu belirtiyor.

İlk başta soruyu soran arkadaşa gelince, ağaç çetelesinin ağaç dikme kampanyasının amacı üzerinde bir etkisi oldu mu?

Yeni sayımın çabalarını artırdığını söyleyen Crowther, "Buna dayanarak, çabalarını gerçekten büyük ölçüde yükseltmek istiyorlar" diyor. "Şimdi hedefleri bir trilyon ağaç dikmek."

Saniyeye çevrildi mi? Bu 31,546 yıl olur.

Kaynak: treehugger.com Melissa Breyer

Şebeke bağlantılı güneş enerji sistemleri panellerde üretilen elektrik enerjisinin depolanmaksızın üretildiği an kullanılması veya tüketilmeyecek olan kısmının da satılması prensibiyle çalışmaktadır. Bu sistemde paneller tarafından üretilen elektrik enerjisi inverterler aracılığı ile tek veya üç faza dönüştürülerek alternatif akıma çevrilir. Çift yönlü elektrik sayacı ile de şehir şebekesine aktarılır. Bu nedenle şebeke bağlantılı sistem olarak adlandırılır. Şebeke bağlantılı sistemler fotovoltaik güneş paneli, toplama kutusu, inverter, şebeke bağlantı noktası ve çift yönlü elektrik sayacından meydana gelir. Bu sistem sayesinde hem binaların hem de yüksek güçte elektrik ihtiyacı olan sanayi kuruluşlarının elektrik ihtiyacı karşılanabilir. Sistemde bulunan otomatik düzenek sayesinde güneş panelinde üretilen fazla elektrik enerjisi doğrudan binaya aktarılır. Elektrik enerjisi binaya yetersiz gelirse de otomatik olarak gereken miktarda elektrik enerjisi şebekeden çekilir.

On Grid Sistemlerin Avantajları Nelerdir ?

 • Otomatik olarak elektrik ihtiyacını da elektrik fazlılığını da algılayarak şebekedeki elektrik dağıtımını düzenler.
 • Güvenilir bir enerji kaynağıdır.
 • Oldukça kolay bir kuruluma sahiptir.
 • Yüksek verimlilikle çalışır.
 • Aküye ihtiyaç olmadığı için enerji depolama maliyeti bulunmaz.
 • Elektrik enerjisine yönelik tüm ihtiyacın karşılanması gibi bir zorunluluk bulunmaması nedeniyle istenilen boyut ve alana göre sistem kurulumu yapılabileceği için esnek bir yapıdadır.
 • Şehir hatlarına yakın konumda ikamet eden, evde tükettiği elektrik enerjisini azaltarak ek gelir elde etmek isteyen kişiler için oldukça uygun bir sistemdir.

 •  

Şebeke Bağlantısız (Off Grid) Sistemler

Şebekeden bağımsız olarak akü ile çalışan ve elektrik üretimini sağlayan güneş enerjisi sistemidir. Off Grid sistem güneş paneli, akü, inverter ve şarj düzenleyiciden oluşan bir yapıya sahiptir. Şebeke bağlantısız sistemdeki en önemli unsur akü ve şarj düzenleyici ekipmanlardır. Bu sistem ile güneş panelinde üretilen elektrik enerjisi şarj düzenleyici cihaz ile kontrol edilerek aküye aktarılır. Aküde elektrik enerjisi depolanır ve inverter ile alternatif akıma dönüştürülür. Daha sonra da kullanıma sunulur. Şebeke bağlantısız güneş enerji sistemi çoğunlukla elektriğin bulunmadığı, şebekesiz konumlarda kullanılır. Özellikle kırsal kesimde, elektrik enerjisinin aktarılmasının güç olduğu yaylalarda, dağ evlerinde, baz istasyonlarında, çiftliklerde, tarlalarda ve otoyol tabelalarının ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin karşılanmasında kullanılır. Bu gibi yerlerde elektrik enerjisi kıtlığına en iyi ve en az maliyetli çözüm bu sistem sayesinde elde edilir.

Şebeke bağlantısız sistemin hangi dönemlerde kullanılacağı oldukça önemlidir. Güneş ışınlarının geliş açısına göre güneş panellerinin kurulması bu sistemden elde edilecek verimliliği arttırır. Off Grid sistemin kurumlu karmaşıktır ve mühendislik hizmetini gerektirir. Bu sistemden yüksek verimlilik alabilmek için oldukça detaylı bir teknik bilgiye sahip olunması gerekir. Bu yüzden güneş enerjisi sistemlerinde deneyimli bir teknik ekibe ihtiyaç duyulur.

Off Grid Sistemlerin Avantajları Nelerdir ?

 • Şebeke elektriğinin ulaşmadığı konumlarda elektrik enerjisi elde etmenin en uygun ve düşük maliyetli yöntemidir.
 • Elektrik şebekesinde kullanılan trafo, yüksek gerilim hattı gibi fazla maliyetli unsurlar bulunmaz.
 • Elektrik enerjisi tüketimin olduğu konuma yakın bir yerde üretildiği için enerjini iletiminde oluşan kayıp en az düzeye indirgenmiş olur.
 • Kısa sürede kurulabilir.
 • Yakıt maliyeti bulunmaz.
 • Bu enerji sistemin zaman içerisinde değişen koşullara göre enerji üretim kapasitesi arttırılabilir.
 • Kaliteli bir akü ve şarj düzenleyici sayesinde uzun ömürlü bir kullanım elde edilebilir.
Covid-19 pandemisi döneminde sağlık ocaklarında yaşanan yoğunluk nedeniyle bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşandı. Bu süreçte hastanelerde bulunan ve soğuk ortamda tutulması gereken ilaçlar bozulma aşamasına geldi. Çivril Işıklı Sağlık Ocağı'nda yaşanan bu sıkıntılar Pamsolar Enerji Sistemleri ile çözüm bulundu.
Sağlık Ocağı'na takılan bir akü ile elektrik kesintisi durumunda depolanan elektrik ile sağlık ocağında kullanılan dolaplara iletilerek ilaçların bozulması engelleniyor. Pamsolar Enerji Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaplan, yapılan incelemeler neticesinde sağlık ocağının sorunlarını çözdüklerini belirtti. Kaplan, 'Tüm sağlık çalışanları, silahlı kuvvetlerimiz ve ülkemizin her ferdi bizler için değerlidir. Elektirik kesintileri yaşan Çivril Işıklı Sağlık Ocağındaki durumu deneyimli kadromuzla gidip yerinde incelemeler yaparak çok hızlı bir şekilde sorunu çözdük.' ifadelerini kullandı.
Aile Hekimi Burhan Poyraz da elektrik kesintileri nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları çözdükleri için Pamsolar Enerji Sistemleri'ne teşekkür etti. Poyraz, 'Pandemi döneminde yaşanan yoğunluk nedeniyle bazen elektrik kesintileri yaşandı. Bu süreçte çözüm bulmak amacıyla Pamsolar ile iletişim kurduk. Onlar da gerekli incelemelerin ardından sağlık ocağımıza gerekli sistemleri kurdular. Sorunumuzu çözdükleri için kendilerine çok teşekkür ediyoruz' ifadelerini kullandı.Yorumlarınız Facebook Sayfamızda Yayınlanmaktadır facebook.com/pamsolarenerji